A Gödöllői Szimfonikus Zenekar 1981-ben, a gödöllői Frédéric Chopin Zeneiskola tanáraiból kamaregyüttesként alakult meg. E nemes kezdeményezéssel jött létre a ma már gyakran 60-70 főt számláló Gödöllői Szimfonikus Zenekar jogelődje. Alapítása óta a zenekar küldetése, hogy székhelyén és szűkebb régiójában minőségi életet teremtsen, formálja és szolgálja közösségét és közönségét, megszerettesse az értékes zenét minden korosztállyal és a legszélesebb társadalmi rétegekkel, jelen legyen a térség kulturális életének színterein. Az együttes a kezdetektől állandó résztvevője a gödöllői Királyi Kastély rendezvényeinek, köztük a Gödöllői Liszt Fesztiválnak, a Koronázási Hétvégének, a barokk Napoknak és a város Gödöllősz fesztiváljának. E mellett az együttes legfontosabb kulturális missziója az ifjúság zenei nevelése: a klasszikus és kortárs remekművek interaktív bemutatása által minden korosztályhoz eljuttatni a komolyzenét.
2003. júliusától a zenekar önálló intézményként folytatta az addigi jogi hátteret biztosító Frédéric Chopin Zeneiskola feladatait a Gödöllői Szimfonikus Zenekar Alapítvány vette át. 2019-2021 között az alapítvány által irányított Kreatív Európa (EACEA) Music Bridge projekt nemzetközi szakmai együttműködésekre és mesterkurzusok megrendezésére adott lehetőséget. Az együttes művészeti vezetését 2021-ben Rácz Márton karmester vette át, aki a korábbi szakmai munkára építve új, dinamikusabb perspektívát nyitott az együttesnek: kiszélesítette tevékenységét a szűkebb régióról a tágabb régiójára. Azóta közel 15 város komolyzenei szolgálatának ellátását tűzte ki célul, ami lehetőséget biztosít a zenekar számára a szakmai előre lépésére. A 2022-2023-as koncertévadban az együttes koncertjeinek száma megduplázódott (104 koncert) és közel megháromszorozódott hallgatóinak száma.
A Gödöllői Szimfonikus Zenekar 2022 áprilisában elindította saját regionális egyházzenei fesztiválját a Harmonia Divina-t, amely évente kerül megrendezésre a 3 vármegye 14-16 városában. 2022 júniusában a Királyi Kastély udvarán rendezett Operett Gálakoncertjétből koncertfilmet készített a Magyar Televízió (MTVA), amely felvételt legutóbb a spanyol (RTVE) és portugál (RTP) nemzeti televízió is sugározta.
A Gödöllői Szimfonikus Zenekar az elmúlt évtizedekben fellépett Magyarország és a Kárpát-medence majd minden jelentős művészével köztük olyan világsztárokkal is, mint Sümegi Eszter, Baráth Emőke, Kolonits Klára, Kokas Katalin, Perényi Miklós, Várdai István, Kelemen Barnabás, Baráti Kristóf, Várjon Dénes, Rohmann Ditta, Nathan Giem, Várjon Dénes, Bogányi Gergely, Balázs János, Magyar Valentin, Balog József, Szilasi Alex, vagy Orosz Zoltán. Karmesterként pedig vendégei voltak többek között Kovács János, Medveczky Ádám, Vashegyi György, Kesselyák Gergely, Héja Domonkos, Izaki Masahiro, Farkas Róbert, Cser Ádám és Ertüngealp Alpaslan. Koncertjein közreműködtek magyarország vezető énekkarai, köztük a Nemzeti Énekkar, a Cantemus Vegyeskar, a Szent Efrém Férfikar, a Vasas Kórus, az Új Liszt Ferenc Kamarakórus és a Monteverdi Kamarakórus, de más formációkkal is rendszeresen koncertezik (pl. Talamba Ütőegyüttes, vagy a Hot Jazz Band).